or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank®
Milbank® U4363-X-QG-CECHA Ring Less Meter Socket, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
Milbank® U4363-X-QG-CECHA Ring Less Meter Socket, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU62602
MFGR #U4363-X-QG-CECHA
Your Cost: $378.83/ea
List: Milbank® Meter Socket, Ring Less, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, 60 Hz, Combination Overhead-Underground Feed, 4 Jaws, Closing Plate, 3/8 in Stud Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 13 in W x 4-7/8 in D x 28-1/4 in H
Milbank® Meter Socket, Ring Less, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, 60 Hz, Combination Overhead-Underground Feed, 4 Jaws, Closing Plate, 3/8 in Stud Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 13 in W x 4-7/8 in D x 28-1/4 in H
Application Meter Socket ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Lever Bypass Cable Entry Overhead or Underground Catalog Number U4363-X-QG-CECHA Country of Origin USA Currency USD Cutout Size No Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Equipment Ground Quadplex Ground EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 29.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Large Closing Plate Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 4 Terminal Length 4.84 in Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting Surface Mount Number Of Cutouts 0 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal 3/8 Inch Stud Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457230341 UPC 12 78457230341 Voltage Rating 600 VAC Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm Meter Socket Commonwealth Edison Chicago Housing Authority
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Meter Socket |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | Overhead or Underground |
| Catalog Number | U4363-X-QG-CECHA |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Equipment Ground | Quadplex Ground |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 29.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Large Closing Plate |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 4 Terminal |
| Length | 4.84 in |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal | 3/8 Inch Stud |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457230341 |
| UPC 12 | 78457230341 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |
| Meter Socket |
| Commonwealth Edison Chicago Housing Authority |