or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank®
Milbank® U1779-RRL-K3-K2 Ring Less Meter Socket, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
Milbank® U1779-RRL-K3-K2 Ring Less Meter Socket, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU316008
MFGR #U1779-RRL-K3-K2
Your Cost: $913.03/ea
List: Milbank® Meter Socket, Ring Less, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, 60 Hz, Overhead Feed, 4 Jaws, NO 4 AWG to 600 kcmil/6 AWG to 350 kcmil Wire, Hub Open, Single/Double Mechanical Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 13 in W x 4-27/32 in D x 38-3/4 in H
Milbank® Meter Socket, Ring Less, 600 VAC, 320 A, 1 Phase, 60 Hz, Overhead Feed, 4 Jaws, NO 4 AWG to 600 kcmil/6 AWG to 350 kcmil Wire, Hub Open, Single/Double Mechanical Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 13 in W x 4-27/32 in D x 38-3/4 in H
Application Meter Socket ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Lever Bypass Cable Entry Overhead Catalog Number U1779-RRL-K3-K2 Country of Origin USA Currency USD Cutout Size No Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Enclosure Type NEMA 3R Equipment Ground Bonded Ground Strap EU RoHS Indicator C Feed Type Overhead Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 38.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 17.24 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Large Hub Opening Adapted to Small Hub Opening Hub Type Hub Open Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 4 Terminal Length 4.84 in Line Side Wire Range 4 AWG - 600 kcmil or Two 1/0 AWG - 250 kcmil Load Side Wire Range Two 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number Of Cutouts 0 Number of Jaws 4 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Stock Status NONSTOCK Terminal Single Mechanical Terminal Type Single/Double Mechanical Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457231012 UPC 12 78457231012 Voltage Rating 600 VAC Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm Meter Socket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Meter Socket |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | Overhead |
| Catalog Number | U1779-RRL-K3-K2 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Equipment Ground | Bonded Ground Strap |
| EU RoHS Indicator | C |
| Feed Type | Overhead |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 38.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 17.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Large Hub Opening Adapted to Small Hub Opening |
| Hub Type | Hub Open |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 4 Terminal |
| Length | 4.84 in |
| Line Side Wire Range | 4 AWG - 600 kcmil or Two 1/0 AWG - 250 kcmil |
| Load Side Wire Range | Two 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Jaws | 4 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Single Mechanical |
| Terminal Type | Single/Double Mechanical |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457231012 |
| UPC 12 | 78457231012 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |
| Meter Socket |