or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank®
Milbank® U1773-XL-TG-KK 1-Position Meter Socket, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
Milbank® U1773-XL-TG-KK 1-Position Meter Socket, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU29304
MFGR #U1773-XL-TG-KK
Your Cost: $152.49/ea
List: Milbank® Meter Socket, 1-Position, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, Overhead/Underground Feed, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Small Closing Plate, Ringless Cover, Single Lay-In Line Side/Load Side Connector Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 4-1/8 in ID x 11 in OD x 14-9/16 in H
Milbank® Meter Socket, 1-Position, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, Overhead/Underground Feed, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Small Closing Plate, Ringless Cover, Single Lay-In Line Side/Load Side Connector Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 4-1/8 in ID x 11 in OD x 14-9/16 in H
Application Meter Socket ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Horn bypass Cable Entry Overhead or Underground Catalog Number U1773-XL-TG-KK Country of Origin USA Cover Type Ringless Currency USD Cutout Size No Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Enclosure Type NEMA 3R Equipment Ground Triplex Ground EU RoHS Indicator C Feed Type Overhead/Underground Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 13.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 5.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Height 14.56 in Height [Metric] 36.9900 cm Hub Opening Small Closing Plate Hub Type Small Closing Plate Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 4 Terminal Length 4.12 in Length [Metric] 10.4775 cm Line Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Load Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number Of Cutouts 0 Number of Jaws 4 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 pH Standard UL Listed;Type 3R Stock Status NONSTOCK Terminal Lay in Terminal Type Single Lay-In Line Side/Load Side Connector Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457213426 UPC 12 78457213426 Voltage Rating 600 VAC Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Meter Socket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Meter Socket |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Horn bypass |
| Cable Entry | Overhead or Underground |
| Catalog Number | U1773-XL-TG-KK |
| Country of Origin | USA |
| Cover Type | Ringless |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Equipment Ground | Triplex Ground |
| EU RoHS Indicator | C |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 13.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Height | 14.56 in |
| Height [Metric] | 36.9900 cm |
| Hub Opening | Small Closing Plate |
| Hub Type | Small Closing Plate |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 4 Terminal |
| Length | 4.12 in |
| Length [Metric] | 10.4775 cm |
| Line Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Load Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Jaws | 4 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 pH |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Lay in |
| Terminal Type | Single Lay-In Line Side/Load Side Connector |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457213426 |
| UPC 12 | 78457213426 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Meter Socket |