Milbank® U7607-RL-200-KK-CECHA Ringless Meter Socket, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
SKU29321
MFGR #U7607-RL-200-KK-CECHA
Milbank® Meter Socket, Ringless, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, Overhead/Underground Feed, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Plate, Small Hub, Lay-In Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 29 in H x 8-1/8 in W x 4-1/2 in D
Application
Meter Socket With Main
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Bypass Type
Horn bypass
Cable Entry
Overhead or Underground
Catalog Number
U7607-RL-200-KK-CECHA
Country of Origin
USA
Currency
Cutout Size
One 200 Ampere Main Breaker
Dimensions
29 in H x 8-1/8 in W x 4-1/2 in D
Enclosure
G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish
Equipment Ground
2 Barrel Ground Lug
EU RoHS Indicator
Feed Type
Overhead/Underground
Frequency Rating
60 Hz
Gross Weight Per Pack
22.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
9.98
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
29.00 in
Height [Metric]
73.6600 cm
Hub Opening
Small Hub Opening
Hub Type
Plate
Insulation
Glass Polyester
Jaw Quantity
4 Terminal
Length
4.50 in
Length [Metric]
11.4300 cm
Line Side Wire Range
6 AWG - 350 kcmil
Load Side Wire Range
1 AWG - 300 kcmil
Mounting
Surface Mount
Mounting Type
Surface
Number Of Cutouts
1
Number of Jaws
4
Number of Meter Positions
1 Position
Size
4.5L x 8.125W x 29H
Standard
UL Listed;Type 3R
Standards
RoHS Complaint, UL Listed
Terminal
Lay in
Terminal Type
Lay-In
Type
Ringless Meter Socket
Width
8.12 in
Width [Metric]
Wire Size
6 AWG to 350 kcmil
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Milbank®
Manufacturer
Milbank Manufacturing
Amperage Rating
200 Continuous Ampere
Enclosure Type
NEMA 3R
Phase
1
Voltage Rating
240 VAC