Milbank® U5750-RXL-200-BL-CECHA 200A 7T
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
SKU456322
MFGR #U5750-RXL-200-BL-CECHA
Application
Meter Socket With Main
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Bypass Type
Lever Bypass
Cable Entry
Overhead or Underground
Catalog Number
U5750-RXL-200-BL-CECHA
Country of Origin
USA
Currency
Cutout Size
One 200 Ampere Main Breaker
Enclosure
G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish
Equipment Ground
3 Barrel Ground Lug
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
60 Hz
Gross Weight Per Pack
53.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
24.04
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
34.00 in
Height [Metric]
86.3600 cm
Hub Opening
Large Hub Opening Adapted to Small Closing Plate
Insulation
Glass Polyester
Jaw Quantity
7 Terminal
Length
5.75 in
Length [Metric]
14.6050 cm
Line Side Wire Range
6 AWG - 350 kcmil
Load Side Wire Range
1 AWG - 300 kcmil
Mounting
Surface Mount
Number Of Cutouts
1
Number of Meter Positions
1 Position
Size
5.75L x 17.375W x 34H
Standard
UL Listed;Type 3R
Terminal
Lay in
Type
Ringless Meter Socket
Width
17.38 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Milbank®
Manufacturer
Milbank Manufacturing
Amperage Rating
200 Continuous Ampere
Phase
3
Voltage Rating
240 VAC