or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank®
Milbank® U4372-XT-5T9-AMS Heavy Duty Ringless Multi-Position Meter, 120/240 VAC, 200/100 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
Milbank® U4372-XT-5T9-AMS Heavy Duty Ringless Multi-Position Meter, 120/240 VAC, 200/100 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU989028
MFGR #U4372-XT-5T9-AMS
Your Cost: $1,388.11/ea
List: Milbank® Ringless Multi-Position Meter, Heavy Duty, 120/240 VAC, 200/100 A, 1, 60 Hz, 5 Jaws, Stud Line Side and Single Mechanical Load Side Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 27-3/4 in W x 6 in D x 48 in H
Milbank® Ringless Multi-Position Meter, Heavy Duty, 120/240 VAC, 200/100 A, 1, 60 Hz, 5 Jaws, Stud Line Side and Single Mechanical Load Side Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 27-3/4 in W x 6 in D x 48 in H
Application Meter Socket With Main ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Lever Bypass Cable Entry Overhead or Underground Catalog Number U4372-XT-5T9-AMS Country of Origin USA Currency USD Cutout Size No Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Enclosure Type NEMA 3R Equipment Ground Ground Lug EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight per Pack Metric 55.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Height 48.00 in Height [Metric] 121.9200 cm Hub Opening Twin Large Closing Plates Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 5 Terminal Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number Of Cutouts 2 Number of Jaws 5 Number of Meter Positions 2 Positions Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Standards UL Listed Stock Status NONSTOCK Terminal 3/8 Inch Stud Terminal Type Stud Line Side and Single Mechanical Load Side Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457272170 UPC 12 78457272170 Voltage Rating 240 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Meter Socket With Main |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | Overhead or Underground |
| Catalog Number | U4372-XT-5T9-AMS |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Equipment Ground | Ground Lug |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight per Pack Metric | 55.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Height | 48.00 in |
| Height [Metric] | 121.9200 cm |
| Hub Opening | Twin Large Closing Plates |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 5 Terminal |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 2 |
| Number of Jaws | 5 |
| Number of Meter Positions | 2 Positions |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Standards | UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | 3/8 Inch Stud |
| Terminal Type | Stud Line Side and Single Mechanical Load Side |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457272170 |
| UPC 12 | 78457272170 |
| Voltage Rating | 240 VAC |