or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
MILB U5784-O-200-5T-CB 200A COLD 5T
SKU1053582
MFGR #U5784-O-200-5T-CB
Your Cost: $3,582.36/ea
List: 5 TERM RNGLS PLAIN TOP LVR BYPS 1-200 AMP MN BRKR 480V COLD SEQ 5TH TERM 9 OCLOCK POS
5 TERM RNGLS PLAIN TOP LVR BYPS 1-200 AMP MN BRKR 480V COLD SEQ 5TH TERM 9 OCLOCK POS
Application Meter Socket With Main ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Lever Bypass Cable Entry Underground Catalog Number U5784-O-200-5T-CB Country of Origin USA Currency USD Cutout Size One 200 Ampere Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Enclosure Type NEMA-3R Equipment Ground Grounding Stud EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 63.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 28.58 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Plain Top Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 4 Terminal Line Side Wire Range 1/0 AWG - 350kcmil Load Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number Of Cutouts 1 Number of Jaws 5 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Standards UL Listed Stock Status NONSTOCK Terminal Single Mechanical Terminal Type Lay-In Line Side/Single Mechanical Load Side Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457247886 UPC 12 78457247886 Voltage Rating 240 VAC Width 26.00 in Width [Metric] 66.0400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Meter Socket With Main |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | Underground |
| Catalog Number | U5784-O-200-5T-CB |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | One 200 Ampere Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Enclosure Type | NEMA-3R |
| Equipment Ground | Grounding Stud |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 63.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 28.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Plain Top |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 4 Terminal |
| Line Side Wire Range | 1/0 AWG - 350kcmil |
| Load Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 1 |
| Number of Jaws | 5 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Standards | UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Single Mechanical |
| Terminal Type | Lay-In Line Side/Single Mechanical Load Side |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457247886 |
| UPC 12 | 78457247886 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Width | 26.00 in |
| Width [Metric] | 66.0400 cm |