or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank®
Milbank® U9108-O Heavy Duty Ringless Lever Bypass Meter Pedestal, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
Milbank® U9108-O Heavy Duty Ringless Lever Bypass Meter Pedestal, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU94810
MFGR #U9108-O-CECHA
Your Cost: $1,071.76/ea
List: Milbank® Lever Bypass Meter Pedestal, Heavy Duty Ringless, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, Underground Feed, 5 Jaws, 3/0 to 4/0 AWG, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Blank, NEMA 3R, 58 in H x 11 in W x 6 in D
Milbank® Lever Bypass Meter Pedestal, Heavy Duty Ringless, 600 VAC, 200 A, 1 Phase, Underground Feed, 5 Jaws, 3/0 to 4/0 AWG, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Blank, NEMA 3R, 58 in H x 11 in W x 6 in D
Application Meter Socket ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Lever Bypass Cable Entry Underground Catalog Number U9108-O-CECHA Country of Origin USA Currency USD Cutout Size No Breaker Provision Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Enclosure Type NEMA 3R Equipment Ground Triplex Ground EU RoHS Indicator C Feed Type Underground Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 62.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 28.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Plain Top Hub Type Blank Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 5 Terminal Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Line Side Wire Range 4/0 AWG Load Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting PEDESTAL Number Of Cutouts 0 Number of Jaws 5 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Stock Status NONSTOCK Terminal Single Mechanical Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457214242 UPC 12 78457214242 Voltage Rating 600 VAC Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Meter Socket Commonwealth Edison Chicago Housing Authority
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Meter Socket |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | Underground |
| Catalog Number | U9108-O-CECHA |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Breaker Provision |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Equipment Ground | Triplex Ground |
| EU RoHS Indicator | C |
| Feed Type | Underground |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 62.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 28.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Plain Top |
| Hub Type | Blank |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 5 Terminal |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Line Side Wire Range | 4/0 AWG |
| Load Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | PEDESTAL |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Jaws | 5 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Single Mechanical |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457214242 |
| UPC 12 | 78457214242 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Meter Socket |
| Commonwealth Edison Chicago Housing Authority |