or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank®
Milbank® U5137-O-100S U5137 Ringless Meter Main Service Pedestal With Circuit Breaker, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
Milbank® U5137-O-100S U5137 Ringless Meter Main Service Pedestal With Circuit Breaker, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU390973
MFGR #U5137-O-100S
Your Cost: $2,082.95/ea
List: Milbank® Meter Main Service Pedestal, Ringless, Series: U5137, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Plain Top, Surface Mount, NEMA 3R, 80 in H x 10 in W x 16-1/16 in D
Milbank® Meter Main Service Pedestal, Ringless, Series: U5137, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Plain Top, Surface Mount, NEMA 3R, 80 in H x 10 in W x 16-1/16 in D
Application Mobile Home Power ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Horn Bypass Cable Entry Underground Catalog Number U5137-O-100S Country of Origin USA Currency USD Cutout Size Two 100 Ampere Main Breakers Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Enclosure Type NEMA 3R Equipment Ground Ground Bar EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 115.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 52.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Plain Top Hub Type Plain Top Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 4 Terminal Line Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Load Side Wire Range 1 - 3 AWG Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting PEDESTAL Mounting Type Surface Number Of Cutouts 2 Number of Jaws 4 Number of Meter Positions Double Power Head Phase 1 Series U5137 Standard UL Listed;Type 3R Stock Status NONSTOCK Terminal Double Mechanical Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457228762 UPC 12 78457228762 Voltage Rating 240 VAC Width 9.69 in Width [Metric] 24.6075 cm Mobile Home Power
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Mobile Home Power |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Horn Bypass |
| Cable Entry | Underground |
| Catalog Number | U5137-O-100S |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | Two 100 Ampere Main Breakers |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Equipment Ground | Ground Bar |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 115.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 52.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Plain Top |
| Hub Type | Plain Top |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 4 Terminal |
| Line Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Load Side Wire Range | 1 - 3 AWG |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | PEDESTAL |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 2 |
| Number of Jaws | 4 |
| Number of Meter Positions | Double Power Head |
| Phase | 1 |
| Series | U5137 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Double Mechanical |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457228762 |
| UPC 12 | 78457228762 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Width | 9.69 in |
| Width [Metric] | 24.6075 cm |
| Mobile Home Power |