or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank® U4833-O-5T9 Ringless Meter Pedestal, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank® U4833-O-5T9 Ringless Meter Pedestal, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU831345
MFGR #U4833-O-5T9
Your Cost: $1,531.43/ea
List: Milbank® Meter Pedestal, Ringless, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Plain Top, Surface Mount, NEMA 3R, 79 in H x 10-1/8 in W x 6 in D
Milbank® Meter Pedestal, Ringless, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Plain Top, Surface Mount, NEMA 3R, 79 in H x 10-1/8 in W x 6 in D
Application Meter Socket With Main And Load Center ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Lever Bypass Cable Entry Underground Catalog Number U4833-O-5T9 Country of Origin USA Currency USD Cutout Size No Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Enclosure Type NEMA 3R Equipment Ground Triplex Ground EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 76.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 34.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Plain Top Hub Type Plain Top Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 5 Terminal Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Line Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting PEDESTAL Mounting Type Surface Number Of Cutouts 0 Number of Jaws 5 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Standards Alliant Approved, Mid-American Approved, RoHS Complaint, UL Listed Stock Status NONSTOCK Terminal Single Mechanical Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457228830 UPC 12 78457228830 Voltage Rating 240 VAC Width 10.12 in Width [Metric] 25.7175 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Meter Socket With Main And Load Center |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | Underground |
| Catalog Number | U4833-O-5T9 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Equipment Ground | Triplex Ground |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 76.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 34.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Plain Top |
| Hub Type | Plain Top |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 5 Terminal |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Line Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | PEDESTAL |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Jaws | 5 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Standards | Alliant Approved, Mid-American Approved, RoHS Complaint, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Single Mechanical |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457228830 |
| UPC 12 | 78457228830 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Width | 10.12 in |
| Width [Metric] | 25.7175 cm |