or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank®
Milbank® U3358-O-KK Ringless Meter Pedestal, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank®
Milbank® U3358-O-KK Ringless Meter Pedestal, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU29314
MFGR #U3358-O-KK
Your Cost: $748.84/ea
List: Milbank® Meter Pedestal, Ringless, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Plain Top, Surface Mount, NEMA 3R, 62 in H x 9 in W x 4-1/8 in D
Milbank® Meter Pedestal, Ringless, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Plain Top, Surface Mount, NEMA 3R, 62 in H x 9 in W x 4-1/8 in D
Application Meter Socket ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Horn Bypass Cable Entry Underground Catalog Number U3358-O-KK Country of Origin USA Currency USD Cutout Size No Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Equipment Ground 2 Barrel Ground Lug EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 39.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 17.69 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Plain Top Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 4 Terminal Length 4.12 in Length [Metric] 10.4775 cm Line Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Load Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting PEDESTAL Number Of Cutouts 0 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Standards Mid-American Approved, RoHS Complaint, UL Listed Stock Status NONSTOCK Terminal Single Mechanical Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457240073 UPC 12 78457240073 Voltage Rating 600 VAC Width 9.00 in Width [Metric] 22.8600 cm Meter Socket Underground cable entry G90 galvanized steel with powder coat enclosure finish Single mechanical line side and single mechanical load side 1 position Horn bypass 6 AWG - 350 kcmil(line)/6 AWG - 350 kcmil (load) CU/AL connector (1) 2 in, (2) 3/4 in knockout
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Meter Socket |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Horn Bypass |
| Cable Entry | Underground |
| Catalog Number | U3358-O-KK |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Equipment Ground | 2 Barrel Ground Lug |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 39.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 17.69 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Plain Top |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 4 Terminal |
| Length | 4.12 in |
| Length [Metric] | 10.4775 cm |
| Line Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Load Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | PEDESTAL |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Standards | Mid-American Approved, RoHS Complaint, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Single Mechanical |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457240073 |
| UPC 12 | 78457240073 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 9.00 in |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |
| Meter Socket |
| Underground cable entry |
| G90 galvanized steel with powder coat enclosure finish |
| Single mechanical line side and single mechanical load side |
| 1 position |
| Horn bypass |
| 6 AWG - 350 kcmil(line)/6 AWG - 350 kcmil (load) |
| CU/AL connector |
| (1) 2 in, (2) 3/4 in knockout |