or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank® NU8980-O-KK Ringless Meter Main Pedestal With Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank® NU8980-O-KK Ringless Meter Main Pedestal With Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU29329
MFGR #NU8980-O-KK
Your Cost: $624.53/ea
List: Milbank® Meter Main Pedestal, Ringless, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, Underground Feed, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Blank, Single Mechanical Terminal, NEMA 3R, 79 in H x 9 in W x 6 in D
Milbank® Meter Main Pedestal, Ringless, 240 VAC, 200 A, 1 Phase, 60 Hz, Underground Feed, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Blank, Single Mechanical Terminal, NEMA 3R, 79 in H x 9 in W x 6 in D
Application Meter Socket With Load Center ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Horn Bypass Cable Entry Underground Catalog Number NU8980-O-KK Country of Origin USA Currency USD Cutout Size Breaker Provision Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Equipment Ground 2 Barrel Ground Lug EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 65.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 29.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Hub Opening Plain Top Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 4 Terminal Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Line Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting PEDESTAL Number Of Cutouts 0 Number of Meter Positions 1 Position Phase 1 Standard UL Listed;Type 3R Stock Status NONSTOCK Terminal Single Mechanical Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457218182 UPC 12 78457218182 Voltage Rating 240 VAC Width 9.00 in Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Meter Socket With Load Center |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Horn Bypass |
| Cable Entry | Underground |
| Catalog Number | NU8980-O-KK |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | Breaker Provision |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Equipment Ground | 2 Barrel Ground Lug |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 65.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 29.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Hub Opening | Plain Top |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 4 Terminal |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Line Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | PEDESTAL |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 1 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Single Mechanical |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457218182 |
| UPC 12 | 78457218182 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Width | 9.00 in |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |