or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO® QO330MQ150 Three Phase Main Breaker Load Center, 208Y/120/240 VAC, 150 A, 1 Pole, 25 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QO® QO330MQ150 Three Phase Main Breaker Load Center, 208Y/120/240 VAC, 150 A, 1 Pole, 25 kA Interrupt
SKU166059
MFGR #QO330MQ150
Call For Price
List: Square D QO330MQ150 LOAD CENTER QO MB 150A 3PH 30 CIRCUIT,#4 to 300 AWG/kcmil(Al/Cu),150 A,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,25 kA,3 phases,4-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 1,Order separately,QO,UL Listed - CE Marked
Square D QO330MQ150 LOAD CENTER QO MB 150A 3PH 30 CIRCUIT,#4 to 300 AWG/kcmil(Al/Cu),150 A,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,25 kA,3 phases,4-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 1,Order separately,QO,UL Listed - CE Marked
Alternate Catalog Number QO330MQ150 Amperage Rating 150 A Application DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QO330MQ150 Country of Origin US Cover Type ORDER SEPARATELY Currency USD Enclosure Baked enamel Gray;Welded sheet steel;12 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2505.05 Gross Volume per Pack Metric 41050.22 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 11.63 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height [Metric] 10.6680 cm Item Group 00011 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360747&lang=en-us Number Of Feeders 30 Number Of Spaces 30 Phase 3 Returnable Y Standard UL LISTED Standards UL Listed, NOM Rated, RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number QO115 Type Load Center UNSPSC 39121101 UPC 11 78590129053 UPC 12 785901290537 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 37.5920 cm Wiring Configuration 3-wire;4-wire
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO330MQ150 |
| Amperage Rating | 150 A |
| Application | DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QO330MQ150 |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | ORDER SEPARATELY |
| Currency | USD |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded sheet steel;12 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2505.05 |
| Gross Volume per Pack Metric | 41050.22 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height [Metric] | 10.6680 cm |
| Item Group | 00011 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360747&lang=en-us |
| Number Of Feeders | 30 |
| Number Of Spaces | 30 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | UL Listed, NOM Rated, RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | QO115 |
| Type | Load Center |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590129053 |
| UPC 12 | 785901290537 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 37.5920 cm |
| Wiring Configuration | 3-wire;4-wire |