or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens P3030B3125CU SpeedFax™ PL Series Load Center, 120/240/208 VAC, 125 A, 22 kA Interrupt
Siemens P3030B3125CU SpeedFax™ PL Series Load Center, 120/240/208 VAC, 125 A, 22 kA Interrupt
SKU713537
MFGR #P3030B3125CU
Your Cost: $964.66/ea
List: SIEMENS P3030B3125CU 3PH 125A LD-CTR
SIEMENS P3030B3125CU 3PH 125A LD-CTR
Alternate Catalog Number US2:P3030B3125CU Amperage Rating 125 A Application RESIDENTIALANDLIGHTCOMMERCIALELECTRICDISTRIBUTION ARRA Compliant C Brand Siemens Breaker Type MBK3125H Buy American Compliant C Catalog Number P3030B3125CU Circuit Breaker Type 125A Country of Origin MX Currency USD Enclosure TYPE1 Enclosure Box Size 39 in H x 14.25 in W x 3.88 in D Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 3818.02 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 35.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 15.88 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height [Metric] 14.6050 cm Manufacturer Siemens Mounting FLUSH/SURFACE Number of Circuits 30 Number Of Feeders 30 Number Of Spaces 30 Phase 3 Returnable N Series PL Series Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E10703 Stock Status NONSTOCK Sub Brand UL Type PLSERIESASSEMBLEDLOADCENTER UNSPSC 39121101 UPC 11 04089291421 UPC 12 040892914214 Width [Metric] 40.6400 cm Wiring Configuration 3/4-Wire
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:P3030B3125CU |
| Amperage Rating | 125 A |
| Application | RESIDENTIALANDLIGHTCOMMERCIALELECTRICDISTRIBUTION |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Breaker Type | MBK3125H |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P3030B3125CU |
| Circuit Breaker Type | 125A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | TYPE1 |
| Enclosure Box Size | 39 in H x 14.25 in W x 3.88 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 3818.02 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 35.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.88 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height [Metric] | 14.6050 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting | FLUSH/SURFACE |
| Number of Circuits | 30 |
| Number Of Feeders | 30 |
| Number Of Spaces | 30 |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Series | PL Series |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E10703 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | UL |
| Type | PLSERIESASSEMBLEDLOADCENTER |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 04089291421 |
| UPC 12 | 040892914214 |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |
| Wiring Configuration | 3/4-Wire |