or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens E4242MB3400SCU SPEEDFAX™ E Series 1-Phase Low Voltage Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 400 A, 22 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens E4242MB3400SCU SPEEDFAX™ E Series 1-Phase Low Voltage Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 400 A, 22 kA Interrupt
SKU179041
MFGR #E4242MB3400SCU
Your Cost: $3,726.90/ea
List: SIEMENS E4242MB3400SCU LOAD CENTER
SIEMENS E4242MB3400SCU LOAD CENTER
Alternate Catalog Number US2:E4242MB3400SCU Amperage Rating 400 A Application Residential ARRA Compliant C Brand Siemens Breaker Type MB Buy American Compliant C Catalog Number E4242MB3400SCU Circuit Breaker Type MB Country of Origin CA Currency USD Enclosure IndoorType1 Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 8800.03 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 137.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 62.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height [Metric] 20.3200 cm Manufacturer Siemens Mounting Surface Mounting Type Surface Number of Circuits 42 Number Of Spaces 42 Phase 3 Returnable Y Series E Series Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E10703 Stock Status NONSTOCK Type Low Voltage UNSPSC 39121101 UPC 11 78364333541 UPC 12 783643335417 Voltage Rating 120/240 VAC Wiring Configuration 3/4-Wire
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:E4242MB3400SCU |
| Amperage Rating | 400 A |
| Application | Residential |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Breaker Type | MB |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E4242MB3400SCU |
| Circuit Breaker Type | MB |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| Enclosure | IndoorType1 |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 8800.03 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 137.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 62.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Circuits | 42 |
| Number Of Spaces | 42 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | E Series |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E10703 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Low Voltage |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78364333541 |
| UPC 12 | 783643335417 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Wiring Configuration | 3/4-Wire |