or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QO® QOC12US Load Center Cover, Surface Mounting
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QO® QOC12US Load Center Cover, Surface Mounting
SKU34314
MFGR #QOC12US
Call For Price
List: Square D QOC12US LOAD CENTER QO COVER SURFACE,Load Center Cover,QO,QO Load Centers
Square D QOC12US LOAD CENTER QO COVER SURFACE,Load Center Cover,QO,QO Load Centers
Alternate Catalog Number QOC12US Application FOR INDOOR LOAD CENTER ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QOC12US Country of Origin US Cover Type Surface Cover Currency USD Enclosure Baked enamel Gray EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 314.78 Gross Volume per Pack Metric 5158.23 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 2.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height [Metric] 3.3020 cm Item Group 00001 Length [Metric] 38.6080 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361077&lang=en-us Mounting Surface Mounting Type Surface NEMA Rating NEMA 1 Number Of Spaces 12 Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Suitable For Use With Load Center Type LOAD CENTER COVER UNSPSC 39121101 UPC 11 78590174598 UPC 12 785901745983 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 37.0840 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QOC12US |
| Application | FOR INDOOR LOAD CENTER |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QOC12US |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Surface Cover |
| Currency | USD |
| Enclosure | Baked enamel Gray |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 314.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5158.23 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height [Metric] | 3.3020 cm |
| Item Group | 00001 |
| Length [Metric] | 38.6080 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361077&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Number Of Spaces | 12 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Suitable For Use With | Load Center |
| Type | LOAD CENTER COVER |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590174598 |
| UPC 12 | 785901745983 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 37.0840 cm |