or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens Q250NN Low Voltage Circuit Breaker, 120/240 VAC, 50 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens Q250NN Low Voltage Circuit Breaker, 120/240 VAC, 50 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU240184
MFGR #Q250NN
$/ea
Siemens Circuit Breaker, Low Voltage, 120/240 VAC, 50 A, 10 kA Interrupt, QP Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, Plug-In, 3 in L x 3 in W x 2 in H
Siemens Circuit Breaker, Low Voltage, 120/240 VAC, 50 A, 10 kA Interrupt, QP Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, Plug-In, 3 in L x 3 in W x 2 in H
Alternate Catalog Number US2:Q250NN ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number Q250NN Connection Type Plug-In Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3 in L x 3 in W x 2 in H EU RoHS Indicator C Frame QP Gross Volume Per Pack 18.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 3.0000 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 3.0000 in Length [Metric] 7.6200 cm Number Of Poles 2 Returnable Y Standards UL 489 Type Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364343473 UPC 12 783643434738 Width 2.0000 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 50 A Interrupt Rating 10 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 120/240 VAC No-Noise No-noise Special applicable for circuit protection load center mains, feeders, and miniature circuit breaker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:Q250NN |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | Q250NN |
| Connection Type | Plug-In |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3 in L x 3 in W x 2 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | QP |
| Gross Volume Per Pack | 18.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 3.0000 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 3.0000 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Standards | UL 489 |
| Type | Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364343473 |
| UPC 12 | 783643434738 |
| Width | 2.0000 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 50 A |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| No-Noise |
| No-noise |
| Special applicable for circuit protection load center mains, feeders, and miniature circuit breaker |