or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bussmann
Bussmann® CB184F-100 Type III Automotive High Amp Waterproof Circuit Breaker With SEMS Nuts, 48 VDC, 100 A, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Bussmann
Bussmann® CB184F-100 Type III Automotive High Amp Waterproof Circuit Breaker With SEMS Nuts, 48 VDC, 100 A, 1 Poles
SKUPDW~3429962
MFGR #CB184F-100
$/ea
Bussmann Circuit Breaker, Type III Automotive High Amp Waterproof, 48 VDC, 100 A, 3 kA Interrupt, 1 Pole, Lever Actuator, 1/4-35 Stud, Threaded Stud Terminal, Surface Mount, 1.19 in L x 6.19 in W x 4.88 in H
Bussmann Circuit Breaker, Type III Automotive High Amp Waterproof, 48 VDC, 100 A, 3 kA Interrupt, 1 Pole, Lever Actuator, 1/4-35 Stud, Threaded Stud Terminal, Surface Mount, 1.19 in L x 6.19 in W x 4.88 in H
Actuator Type Lever Operated Alternate Catalog Number CB184F-100 Application Marine Vessels and Equipment - Marine Vessels and Equipment - Other ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CB184F-100 Connection Type 1/4-35 Stud Country of Origin MX Currency USD Dimensions 1.19 in L x 6.19 in W x 4.88 in H EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 4.88 in Height [Metric] 12.3952 cm Length 1.19 in Length [Metric] 3.0226 cm Material Waterproof Mounting Type Surface Number Of Poles 1 Standard RoHS Compliant,Contact factory Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantSAE J1117 Sub Brand Bussmann Series Terminal Type Threaded Stud Type Automotive circuit breaker UNSPSC 39121609 UPC 11 05171262136 UPC 12 051712621366 Width 6.19 in Width [Metric] 15.7226 cm Stock Status NONSTOCK Brand Bussmann Manufacturer Eaton Amperage Rating 100 A Interrupt Rating 3 kA Voltage Rating 48 VDC Marine Vessels and Equipment - Marine Vessels and Equipment - Other Waterproof, With SEMS Nuts All high amperage circuit breakers comply with the SAE J1117 standard for ignition protection and have applications in battery charger systems and DC audio systems
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Lever Operated |
| Alternate Catalog Number | CB184F-100 |
| Application | Marine Vessels and Equipment - Marine Vessels and Equipment - Other |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CB184F-100 |
| Connection Type | 1/4-35 Stud |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.19 in L x 6.19 in W x 4.88 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 4.88 in |
| Height [Metric] | 12.3952 cm |
| Length | 1.19 in |
| Length [Metric] | 3.0226 cm |
| Material | Waterproof |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 1 |
| Standard | RoHS Compliant,Contact factory |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantSAE J1117 |
| Sub Brand | Bussmann Series |
| Terminal Type | Threaded Stud |
| Type | Automotive circuit breaker |
| UNSPSC | 39121609 |
| UPC 11 | 05171262136 |
| UPC 12 | 051712621366 |
| Width | 6.19 in |
| Width [Metric] | 15.7226 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bussmann |
| Manufacturer | Eaton |
| Amperage Rating | 100 A |
| Interrupt Rating | 3 kA |
| Voltage Rating | 48 VDC |
| Marine Vessels and Equipment - Marine Vessels and Equipment - Other |
| Waterproof, With SEMS Nuts |
| All high amperage circuit breakers comply with the SAE J1117 standard for ignition protection and have applications in battery charger systems and DC audio systems |