or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ PowerPact™ H Series Motor Circuit Protector, 600 VAC, 30 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ PowerPact™ H Series Motor Circuit Protector, 600 VAC, 30 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic Trip
SKU448902
MFGR #HJL36030M71
Call For Price
List: Square D HJL36030M71 MOTOR CIRCUIT PROTECTOR 600V 30A,30 A,50/60 Hz,600 V AC,H-frame,Motor Circuit Protector,Motor circuit protector,PowerPact,UL, CSA
Square D HJL36030M71 MOTOR CIRCUIT PROTECTOR 600V 30A,30 A,50/60 Hz,600 V AC,H-frame,Motor Circuit Protector,Motor circuit protector,PowerPact,UL, CSA
Alternate Catalog Number HJL36030M71 Amperage Rating 30 A Application Distribution ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number HJL36030M71 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 384.98 Gross Volume per Pack Metric 6308.67 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 1.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 14.4780 cm Item Group 01125 Length [Metric] 22.0980 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55919709&lang=en-us Number Of Poles 3 Returnable Y Standard UL, CSA Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, CE, CSA, IEC Certified, UR, UL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number S29450 Trip Type MOTOR CIRCUIT PROTECTOR Type Motor Circuit Protector UNSPSC 39121601 UPC 11 78590149294 UPC 12 785901492948 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 18.7960 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HJL36030M71 |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HJL36030M71 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 384.98 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6308.67 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 14.4780 cm |
| Item Group | 01125 |
| Length [Metric] | 22.0980 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55919709&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, CE, CSA, IEC Certified, UR, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | S29450 |
| Trip Type | MOTOR CIRCUIT PROTECTOR |
| Type | Motor Circuit Protector |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590149294 |
| UPC 12 | 785901492948 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 18.7960 cm |