or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ PowerPact™ QBL Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 10 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ PowerPact™ QBL Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 10 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU61809
MFGR #QBL32200
Call For Price
List: Square D QBL32200 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 240V 200A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),10kA240Vac,200A,240 Vac,3,50/60Hz,Hold 1200A - Trip 2400A,Line Lug - Load Lug,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,Q-Frame,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount
Square D QBL32200 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 240V 200A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),10kA240Vac,200A,240 Vac,3,50/60Hz,Hold 1200A - Trip 2400A,Line Lug - Load Lug,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,Q-Frame,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount
Alternate Catalog Number QBL32200 Amperage Rating 200 A Application Distribution ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QBL32200 Connection Type Line/Load Lug Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 382.79 Gross Volume per Pack Metric 6272.75 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 2.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 16.0020 cm Interrupt Rating 10 kA Item Group 00023 Length [Metric] 24.8920 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=435021&lang=en-us Mounting Type Unit Number Of Poles 3 Returnable Y Series QBL Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number QBPA Trip Type Thermal Magnetic Type Type QBL UNSPSC 39121601 UPC 11 78590141786 UPC 12 785901417866 Voltage Rating 240 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 15.7480 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QBL32200 |
| Amperage Rating | 200 A |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QBL32200 |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 382.79 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6272.75 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 16.0020 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Item Group | 00023 |
| Length [Metric] | 24.8920 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=435021&lang=en-us |
| Mounting Type | Unit |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | QBL |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | QBPA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type QBL |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590141786 |
| UPC 12 | 785901417866 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 15.7480 cm |