or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ PowerPact™ LAL36400MB Type LAL Standard Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 400 A, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ PowerPact™ LAL36400MB Type LAL Standard Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 400 A, 2 Poles
SKU555043
MFGR #LAL36400MB
Call For Price
List: Square D LAL36400MB MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 400A,400 A,50/60 Hz,600 V AC,L-frame,Molded Case Circuit Breaker,Thermal Magnetic,UL, CSA
Square D LAL36400MB MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 400A,400 A,50/60 Hz,600 V AC,L-frame,Molded Case Circuit Breaker,Thermal Magnetic,UL, CSA
Actuator SHORT LEVER Alternate Catalog Number LAL36400MB Amperage Rating 400 A ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number LAL36400MB Connection Type Line/Load Lug Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2292.65 Gross Volume per Pack Metric 37569.72 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 7.35 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 28.9560 cm Item Group 00935 Length [Metric] 42.9260 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428859&lang=en-us Mounting Type Unit Number Of Poles 3 Phase 1 pH Returnable Y Standard UL, CSA Stock Status NORMALLY STOCKED Substitute Product Catalog Number AL400LA Temperature Rating 104 °F Trip Type Thermal Magnetic Type Type LAL Automatic Standard UNSPSC 39121601 UPC 11 78590100551 UPC 12 785901005513 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 30.2260 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | SHORT LEVER |
| Alternate Catalog Number | LAL36400MB |
| Amperage Rating | 400 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LAL36400MB |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2292.65 |
| Gross Volume per Pack Metric | 37569.72 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 28.9560 cm |
| Item Group | 00935 |
| Length [Metric] | 42.9260 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428859&lang=en-us |
| Mounting Type | Unit |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL, CSA |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Substitute Product Catalog Number | AL400LA |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type LAL Automatic Standard |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590100551 |
| UPC 12 | 785901005513 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 30.2260 cm |