or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens Speedfax™ Q2100 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 100 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens Speedfax™ Q2100 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 100 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU27549
MFGR #Q2100
Your Cost: $67.00/ea
List: SIEMENS Q2100 2P 100A 120/240V CB
SIEMENS Q2100 2P 100A 120/240V CB
Alternate Catalog Number US2:Q2100 Amperage Rating 100 A Application ElectricalDistribution ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number Q2100 Connection Type Load Lug/Plug-In Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 35.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.28 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 8.8900 cm Interrupt Rating 10 kA Length [Metric] 6.3500 cm Manufacturer Siemens Number Of Poles 2 Phase 1 pH Returnable Y Standard ULLISTED/CSA/NOMCERTIFIED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 Stock Status NORMALLY STOCKED Temperature Rating 40 °C Trip Type LI/Thermal Magnetic Type Type QP/MP Low Voltage Miniature UNSPSC 39121601 UPC 11 78364314868 UPC 12 783643148680 Voltage Rating 120/240 VAC Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:Q2100 |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | ElectricalDistribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | Q2100 |
| Connection Type | Load Lug/Plug-In |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 35.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Length [Metric] | 6.3500 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | ULLISTED/CSA/NOMCERTIFIED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Type | LI/Thermal Magnetic |
| Type | Type QP/MP Low Voltage Miniature |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364314868 |
| UPC 12 | 783643148680 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |