or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens Speedfax™ B230 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens Speedfax™ B230 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU27764
MFGR #B230
Your Cost: $228.00/ea
SIEMENS B230 2P 30A CKT BRKR
SIEMENS B230 2P 30A CKT BRKR
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number US2:B230 Amperage Rating 30 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number B230 Connection Type Bolt-On Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 18.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.29 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 9.3980 cm Interrupt Rating 10 kA Length [Metric] 32.7660 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Panel Number Of Poles 2 Phase 1 pH Returnable Y Standard ULLISTED/CSA/NOMCERTIFIED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489HACR Rated Stock Status NORMALLY STOCKED Temperature Rating 40 °C Trip Type Thermal Magnetic Type Type BL Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364326355 UPC 12 783643263550 Voltage Rating 120/240 VAC Width [Metric] 11.4300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | US2:B230 |
| Amperage Rating | 30 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B230 |
| Connection Type | Bolt-On |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 18.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 9.3980 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Length [Metric] | 32.7660 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | ULLISTED/CSA/NOMCERTIFIED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489HACR Rated |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type BL Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364326355 |
| UPC 12 | 783643263550 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |