or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sentron™ ED42B020 Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC/250 VDC, 20 A, 18 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Sentron™ ED42B020 Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC/250 VDC, 20 A, 18 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU27649
MFGR #ED42B020
$/ea
Siemens ED42B020 2P 20A 480V CB
Siemens ED42B020 2P 20A 480V CB
Actuator Varying Alternate Catalog Number US2:ED42B020 Application Standard 40C Breaker ARRA Compliant C Auxiliary Contacts N/A Buy American Compliant C Catalog Number ED42B020 Connection N/A Connection Type Load Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3 in L x 6 in W x 7 in H Enclosure Varying Environmental Conditions N/A EU RoHS Indicator C Frame ED/125A Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 351.96 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.6600 lb Gross Weight per Pack Metric 1.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 5.8000 in Height [Metric] 14.7320 cm Length 5.9000 in Length [Metric] 14.9860 cm Load Rating N/A Material N/A Mounting Type Panel Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 °C Phase 1 pH Returnable N Standard HACR Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489 Sub Brand SENTRON Temperature Rating 40 °C Trip Range N/A Type Type ED4 Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364320922 UPC 12 783643209220 Width 3.5000 in Width [Metric] 8.8900 cm Wire Size 14 to 10 AWG, 12 to 10 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 20 A Interrupt Rating 18 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 480 VAC/250 VDC VAC//VDC Standard 40C Breaker N/A All ED frame circuit breakers may be reverse connected 14 to 10 AWG copper, 12 to 10 AWG aluminum wire Varying actuator Varying enclosure Blue label
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Varying |
| Alternate Catalog Number | US2:ED42B020 |
| Application | Standard 40C Breaker |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ED42B020 |
| Connection | N/A |
| Connection Type | Load Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3 in L x 6 in W x 7 in H |
| Enclosure | Varying |
| Environmental Conditions | N/A |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | ED/125A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 351.96 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.6600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 5.8000 in |
| Height [Metric] | 14.7320 cm |
| Length | 5.9000 in |
| Length [Metric] | 14.9860 cm |
| Load Rating | N/A |
| Material | N/A |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | N |
| Standard | HACR |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489 |
| Sub Brand | SENTRON |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Range | N/A |
| Type | Type ED4 Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364320922 |
| UPC 12 | 783643209220 |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Wire Size | 14 to 10 AWG, 12 to 10 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 20 A |
| Interrupt Rating | 18 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 480 VAC/250 VDC VAC//VDC |
| Standard 40C Breaker |
| N/A |
| All ED frame circuit breakers may be reverse connected |
| 14 to 10 AWG copper, 12 to 10 AWG aluminum wire |
| Varying actuator |
| Varying enclosure |
| Blue label |