Sentron™ LMD63T500 Mining Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 500 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU593552
MFGR #LMD63T500
Sentron™ Mining Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 500 A, 50 to 60 Hz, 25 kA Interrupt, LM Frame, Thermal Magnetic Trip, 3000 to 6000 A Trip, 3 Poles, 1/0 AWG to 500 kcmil Wire, 40 deg C, 6 in L x 5 in W x 9 in H
Alternate Catalog Number
US2:LMD63T500
Application
40C Trip Unit Only
Catalog Number
LMD63T500
Dimensions
6 in L x 5 in W x 9 in H
Gross Volume Per Pack
270.00
Gross Weight Per Pack
2.9000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.32
Height
6.0000 in
Height [Metric]
15.2400 cm
Length
9.0000 in
Length [Metric]
22.8600 cm
Operating Temperature
40 °C
Returnable
Y
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
3000 to 6000 A
Width
5.0000 in
Amperage Rating
500 A