Sentron™ LMD63B600L Mining Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 600 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU592611
MFGR #LMD63B600L
Sentron™ Mining Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 600 A, 50 to 60 Hz, 25 kA Interrupt, LM Frame, Thermal Magnetic Trip, 3000 to 6000 A Trip, 3 Poles, Line/Load Lug, 1/0 AWG to 500 kcmil Wire, 40 deg C, 8 in L x 9 in W x 18 in H
Alternate Catalog Number
US2:LMD63B600L
Application
Standard 40C Breaker
Catalog Number
LMD63B600L
Connection
Line/Load lugs installed
Connection Type
Line/Load Lug
Dimensions
8 in L x 9 in W x 18 in H
Gross Weight Per Pack
34.8000 lb
Gross Weight per Pack Metric
15.78
Height
8.0000 in
Height [Metric]
20.3200 cm
Length
18.0000 in
Length [Metric]
45.7200 cm
Operating Temperature
40 °C
Returnable
N
Standard
UL/HACR
Standards
IEC 60947-2, HACR Rated, UL 489
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
3000 to 6000 A
Width
9.0000 in
Amperage Rating
600 A