Sentron™ LMD63B600 Mining Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 600 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
SKU592609
MFGR #LMD63B600
Sentron™ Mining Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 600 A, 50 to 60 Hz, 25 kA Interrupt, LM Frame, Thermal Magnetic Trip, 3000 to 6000 A Trip, 3 Poles, 3-Phase, Feed-Through, 1/0 AWG to 500 kcmil Wire, 40 deg C, 8 in L x 9 in W x 18 in H
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:LMD63B600
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LMD63B600
Connection
N/A
Connection Type
Feed-Through
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
8 in L x 9 in W x 18 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Frame
LM
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
34.7000 lb
Gross Weight per Pack Metric
15.74
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
8.0000 in
Height [Metric]
20.3200 cm
Length
18.0000 in
Length [Metric]
45.7200 cm
Load Rating
Material
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3
Returnable
Y
Standard
UL/HACR
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
3000 to 6000 A
Type
LMD6
Width
9.0000 in
Width [Metric]
Wire Size
1/0 AWG to 500 kcmil
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Amperage Rating
600 A