or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ EJB34040 Type EJB Circuit Breaker, 480Y/277 VAC, 40 A, 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480Y/277 VAC Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ EJB34040 Type EJB Circuit Breaker, 480Y/277 VAC, 40 A, 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480Y/277 VAC Interrupt
SKU219001
MFGR #EJB34040
$/ea
Square D EJB34040 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 480Y/277V 40A,40A,65kA,Bolt-On,E frame,E-Frame,Hold 630A - Trip 1800A,Lugs #12 to #2/0 AWG(Al) - #14 to #2/0 AWG(Cu),Molded Case Circuit Breaker,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified
Square D EJB34040 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 480Y/277V 40A,40A,65kA,Bolt-On,E frame,E-Frame,Hold 630A - Trip 1800A,Lugs #12 to #2/0 AWG(Al) - #14 to #2/0 AWG(Cu),Molded Case Circuit Breaker,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number EJB34040 Application HACR rated;HID rated; NF panelboard ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EJB34040 Connection LUGS #12 TO #2/0 AWG(AL) - #14 TO #2/0 AWG(CU) A Country of Origin MX Currency USD Depth 4.05 in Dimensions 5.8 in H x 2.94 in W x 4.05 in D EU RoHS Indicator Y Frame E-FRAME Gross Volume Per Pack 293.04 Gross Volume per Pack Metric 4802.05 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0163 lb Gross Weight per Pack Metric 1.63 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 11.9000 in Height [Metric] 11.9000 cm Item Group 00937 Length 25.1000 in Length [Metric] 25.1000 cm Material THERMOSET COMPOSITE RESIN Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423253737&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Sub Brand E FRAME Substitute Product Catalog Number HPAFD Temperature Rating 104 °F Trip Range HOLD: 630A - TRIP: 1800A Type MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121603 UPC 11 78590139770 UPC 12 785901397700 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.5000 in Width [Metric] 15.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 40 A Interrupt Rating 65KA kA;kA Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 277/480 VAC HACR rated;HID rated; NF panelboard BOLT-ON
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EJB34040 |
| Application | HACR rated;HID rated; NF panelboard |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EJB34040 |
| Connection | LUGS #12 TO #2/0 AWG(AL) - #14 TO #2/0 AWG(CU) A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 4.05 in |
| Dimensions | 5.8 in H x 2.94 in W x 4.05 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | E-FRAME |
| Gross Volume Per Pack | 293.04 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4802.05 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0163 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 11.9000 in |
| Height [Metric] | 11.9000 cm |
| Item Group | 00937 |
| Length | 25.1000 in |
| Length [Metric] | 25.1000 cm |
| Material | THERMOSET COMPOSITE RESIN |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423253737&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Sub Brand | E FRAME |
| Substitute Product Catalog Number | HPAFD |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | HOLD: 630A - TRIP: 1800A |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590139770 |
| UPC 12 | 785901397700 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.5000 in |
| Width [Metric] | 15.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 40 A |
| Interrupt Rating | 65KA kA;kA |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 277/480 VAC |
| HACR rated;HID rated; NF panelboard |
| BOLT-ON |