or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® PSL-PCBNT-V PowerLOK™ Circuit Breaker Lockout, For Use With Single and Multi-Pole Circuit Breaker, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® PSL-PCBNT-V PowerLOK™ Circuit Breaker Lockout, For Use With Single and Multi-Pole Circuit Breaker, Red
SKU988950
MFGR #PSL-PCBNT-V
Your Cost: $20.70/ea
List: Panduit's new PowerLOK™ Circuit Breaker Lockout Devices include many innovative features to provide a versatile, easy to use lockout/tagout device. These devices can be applied to single or multi-pole circuit breakers (such as 120/277V breakers) to prevent the breaker from being turned back on, for safe performance of maintenance or service in accordance with lockout/tagout procedures
Panduit's new PowerLOK™ Circuit Breaker Lockout Devices include many innovative features to provide a versatile, easy to use lockout/tagout device. These devices can be applied to single or multi-pole circuit breakers (such as 120/277V breakers) to prevent the breaker from being turned back on, for safe performance of maintenance or service in accordance with lockout/tagout procedures
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number PSL-PCBNT-V Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator X Gross Weight Per Pack 0.3300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.55 in Height [Metric] 3.9370 cm Maximum Number of Padlocks 1 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantOSHA 1910.147 Type No-Tool UNSPSC 39121901 UPC 11 07498347388 UPC 12 07498347388 Width 4.80 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Red Material Nylon/Stainless Steel Suitable For Use With 120/277 V Single/Multi-Pole Circuit Breaker Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PSL-PCBNT-V |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Weight Per Pack | 0.3300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.55 in |
| Height [Metric] | 3.9370 cm |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantOSHA 1910.147 |
| Type | No-Tool |
| UNSPSC | 39121901 |
| UPC 11 | 07498347388 |
| UPC 12 | 07498347388 |
| Width | 4.80 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Red |
| Material | Nylon/Stainless Steel |
| Suitable For Use With | 120/277 V Single/Multi-Pole Circuit Breaker |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Returnable | Y |