or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens CQDA1 Low Voltage Auxiliary Switch, 240 VAC
SKU413723
MFGR #CQDA1
Your Cost: $695.00/ea
SIEMENS CQDA1 250VAC AUX SWITCH
SIEMENS CQDA1 250VAC AUX SWITCH
Alternate Catalog Number US2:CQDA1 Application FOR USE WITH CQD FRAME ARRA Compliant C Auxiliary Contacts 1A-1B Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number CQDA1 Connection Type 3.400 Contact Configuration 1A-1B Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 33.11 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height [Metric] 5.2070 cm Length [Metric] 12.0650 cm Manufacturer Siemens Material Composite Returnable Y Series INTERNAL ACCESSORY Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With BQD/BQD6CQD/CQD6/NGG/HGG/LGG/NGB/HGB and LGB Frame Circuit Breakers Type Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364330497 UPC 12 783643304970 Voltage Rating 240 VAC Width [Metric] 8.6360 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:CQDA1 |
| Application | FOR USE WITH CQD FRAME |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | 1A-1B |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CQDA1 |
| Connection Type | 3.400 |
| Contact Configuration | 1A-1B |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 33.11 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height [Metric] | 5.2070 cm |
| Length [Metric] | 12.0650 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Composite |
| Returnable | Y |
| Series | INTERNAL ACCESSORY |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | BQD/BQD6CQD/CQD6/NGG/HGG/LGG/NGB/HGB and LGB Frame Circuit Breakers |
| Type | Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364330497 |
| UPC 12 | 783643304970 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |