or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ I-Line™ AF2520G6ST Straight Length II Feeder Busway, 600 VAC, 2000 A, 4 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ I-Line™ AF2520G6ST Straight Length II Feeder Busway, 600 VAC, 2000 A, 4 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
SKUPDW~6396123
MFGR #AF2520G6ST
$/ea
Square D™ I-Line™ II Feeder Busway, Straight Length, 600 VAC, 2000 A, 4 Wires, 3, IP54, 6 ft L
Square D™ I-Line™ II Feeder Busway, Straight Length, 600 VAC, 2000 A, 4 Wires, 3, IP54, 6 ft L
Alternate Catalog Number AF2520G6ST Application Indoor Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AF2520G6ST Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5748 lb Gross Weight per Pack Metric 57.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544499000 Height 14.9000 in Height [Metric] 14.9000 cm Item Group 20012 Length 184.2000 in Length [Metric] 184.2000 cm Material Aluminium busbar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349609&lang=en-us NEMA Rating 2000 A,600 V AC Returnable N Standard CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 Sub Brand I-LINE Type STRAIGHT LENGTH UNSPSC 39131701 UPC 11 78590132987 UPC 12 785901329879 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 32.3000 in Width [Metric] 32.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Number of Wires 4 Phase 3 Indoor Applications 50 percent capacity integral ground bus 50% capacity integral ground bus protection Aluminum busbar
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AF2520G6ST |
| Application | Indoor Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AF2520G6ST |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5748 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 57.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544499000 |
| Height | 14.9000 in |
| Height [Metric] | 14.9000 cm |
| Item Group | 20012 |
| Length | 184.2000 in |
| Length [Metric] | 184.2000 cm |
| Material | Aluminium busbar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349609&lang=en-us |
| NEMA Rating | 2000 A,600 V AC |
| Returnable | N |
| Standard | CSA C22.2 NO 27:1997-IEC 61439-2-UL 857,UL LISTED FILE E22182 |
| Sub Brand | I-LINE |
| Type | STRAIGHT LENGTH |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590132987 |
| UPC 12 | 785901329879 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 32.3000 in |
| Width [Metric] | 32.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Number of Wires | 4 |
| Phase | 3 |
| Indoor Applications |
| 50 percent capacity integral ground bus |
| 50% capacity integral ground bus protection |
| Aluminum busbar |