or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ AF2325G10ST Straight Length II Feeder Busway, 600 VAC, 2500 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ AF2325G10ST Straight Length II Feeder Busway, 600 VAC, 2500 A, 3 Wires, 3 Phase, IP54 Enclosure
SKUPDW~6396069
MFGR #AF2325G10ST
$/ea
Square D™ I-Line™ II Feeder Busway, Straight Length, 600 VAC, 2500 A, 3 Wires, 3, IP54, 10 ft L
Square D™ I-Line™ II Feeder Busway, Straight Length, 600 VAC, 2500 A, 3 Wires, 3, IP54, 10 ft L
Alternate Catalog Number AF2325G10ST Application feeder ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AF2325G10ST Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.9178 lb Gross Weight per Pack Metric 91.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544499000 Height 16350.0900 in Item Group 20263 Length 16350.0900 in Material Aluminium: busbar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349379&lang=en-us Returnable Y Standard CSA C22.2 No 27:1997;IEC 61439-2;UL 857 Type STRAIGHT LENGTH UNSPSC 39131701 UPC 11 78590111598 UPC 12 785901115984 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 24122.3000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Phase 3 phase feeder 50 percent capacity integral ground bus
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AF2325G10ST |
| Application | feeder |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AF2325G10ST |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.9178 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 91.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544499000 |
| Height | 16350.0900 in |
| Item Group | 20263 |
| Length | 16350.0900 in |
| Material | Aluminium: busbar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349379&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA C22.2 No 27:1997;IEC 61439-2;UL 857 |
| Type | STRAIGHT LENGTH |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590111598 |
| UPC 12 | 785901115984 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 24122.3000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Phase | 3 phase |
| feeder |
| 50 percent capacity integral ground bus |