or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HF24F Flatwise Busway Hanger, 4000 A, For Use With I-Line™ II Horizontal Mount Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HF24F Flatwise Busway Hanger, 4000 A, For Use With I-Line™ II Horizontal Mount Busway
SKUPDW~6403409
MFGR #HF24F
Call For Price
List: Schneider Electric Busway Hanger, Flatwise, 4000 A, For Use With: I-Line™ II Horizontal Mount Busway, 27.1 in L Dimensions
Schneider Electric Busway Hanger, Flatwise, 4000 A, For Use With: I-Line™ II Horizontal Mount Busway, 27.1 in L Dimensions
Alternate Catalog Number HF24F Application 4000-4000 A COPPER ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HF24F Country of Origin US Currency USD Dimensions 27.1 in L EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0102 lb Gross Weight per Pack Metric 1.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302498090 Height 3.0000 in Height [Metric] 3.0000 cm Item Group 20204 Length 68.8000 in Length [Metric] 68.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353315&lang=en-us Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181307 UPC 12 785901813071 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.1000 in Width [Metric] 5.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 4000 Suitable For Use With I-Line™ II Horizontal Mount Busway Type Flatwise 4000-4000 A COPPER
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HF24F |
| Application | 4000-4000 A COPPER |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HF24F |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 27.1 in L |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0102 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302498090 |
| Height | 3.0000 in |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Item Group | 20204 |
| Length | 68.8000 in |
| Length [Metric] | 68.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353315&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181307 |
| UPC 12 | 785901813071 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.1000 in |
| Width [Metric] | 5.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 4000 |
| Suitable For Use With | I-Line™ II Horizontal Mount Busway |
| Type | Flatwise |
| 4000-4000 A COPPER |