or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ HF15E Edgewise Busway Hanger, 3000 A, For Use With I-Line™ II Horizontal Mount Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ HF15E Edgewise Busway Hanger, 3000 A, For Use With I-Line™ II Horizontal Mount Busway
SKUPDW~6403402
MFGR #HF15E
Call For Price
List: Square D™ Busway Hanger, Edgewise, 3000 A, For Use with: I-Line™ II Horizontal Mount Busway, 19.74 in H
Square D™ Busway Hanger, Edgewise, 3000 A, For Use with: I-Line™ II Horizontal Mount Busway, 19.74 in H
Alternate Catalog Number HF15E Application 3000-3000 A COPPER ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HF15E Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0131 lb Gross Weight per Pack Metric 1.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 14.0000 in Item Group 20204 Length 55.9000 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353301&lang=en-us Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181284 UPC 12 785901812845 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 40.7000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Hanger;Horizontal 3000-3000 A COPPER 3000 A copper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HF15E |
| Application | 3000-3000 A COPPER |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HF15E |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0131 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 14.0000 in |
| Item Group | 20204 |
| Length | 55.9000 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353301&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181284 |
| UPC 12 | 785901812845 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 40.7000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Hanger;Horizontal |
| 3000-3000 A COPPER |
| 3000 A copper |