or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric HF43E BUSWAY HANGER, EDGEWISE
SKU349570
MFGR #HF43E
Call For Price
List: Schneider Electric HF43E BUSWAY HANGER, EDGEWISE,I-Line
Schneider Electric HF43E BUSWAY HANGER, EDGEWISE,I-Line
Alternate Catalog Number HF43E Application 1000-1000 A COPPER-800-800 A ALUMINIUM/COPPER ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HF43E Country of Origin US Currency USD Dimensions 8.36 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0178 lb Gross Weight per Pack Metric 1.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 21.2000 in Height [Metric] 21.2000 cm Item Group 20204 Length 11.0000 in Length [Metric] 11.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353325&lang=en-us Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181275 UPC 12 785901812753 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.1000 in Width [Metric] 5.1000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 800/1000 A Suitable For Use With I-Line™ II Horizontal Mount Busway Type Edgewise 1000-1000 A COPPER-800-800 A ALUMINIUM/COPPER
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HF43E |
| Application | 1000-1000 A COPPER-800-800 A ALUMINIUM/COPPER |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HF43E |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.36 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0178 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 21.2000 in |
| Height [Metric] | 21.2000 cm |
| Item Group | 20204 |
| Length | 11.0000 in |
| Length [Metric] | 11.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353325&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181275 |
| UPC 12 | 785901812753 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.1000 in |
| Width [Metric] | 5.1000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 800/1000 A |
| Suitable For Use With | I-Line™ II Horizontal Mount Busway |
| Type | Edgewise |
| 1000-1000 A COPPER-800-800 A ALUMINIUM/COPPER |