or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ ACF63WF BUSWAY WALL FLANGE
SKU1007311
MFGR #ACF63WF
$/ea
Schneider Electric ACF63WF BUSWAY WALL FLANGE,I-Line
Schneider Electric ACF63WF BUSWAY WALL FLANGE,I-Line
Alternate Catalog Number ACF63WF Application Busbar trunking 1200-1200 A aluminium ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ACF63WF Country of Origin US Currency USD Dimensions 10.82 in L x 10.26 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0771 lb Gross Weight per Pack Metric 7.71 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900040 Height 26.1000 in Item Group 20199 Length 27.5000 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349115&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC/DC 50/60 HZ Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181255 UPC 12 785901812555 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0000 in Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1200 A Suitable For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway Type Wall flange Busbar trunking 1200-1200 A aluminium 1200 A Al rated current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ACF63WF |
| Application | Busbar trunking 1200-1200 A aluminium |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ACF63WF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10.82 in L x 10.26 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0771 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.71 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900040 |
| Height | 26.1000 in |
| Item Group | 20199 |
| Length | 27.5000 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349115&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC/DC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181255 |
| UPC 12 | 785901812555 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0000 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1200 A |
| Suitable For Use With | I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway |
| Type | Wall flange |
| Busbar trunking 1200-1200 A aluminium |
| 1200 A Al rated current |