or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ ACF58WF Wall Flange, 1350 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ ACF58WF Wall Flange, 1350 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
SKUPDW~6395937
MFGR #ACF58WF
$/ea
Square D™ Wall Flange, 1350 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 10.32 in L x 10.26 in W
Square D™ Wall Flange, 1350 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 10.32 in L x 10.26 in W
Alternate Catalog Number ACF58WF Application Busbar trunking 1350-1350 A copper ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ACF58WF Country of Origin US Currency USD Dimensions 10.32 in L x 10.26 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 16.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 7.39 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900040 Height 10.2362 in Item Group 20199 Length 10.2362 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349103&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC/DC 50/60 HZ Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181254 UPC 12 785901812548 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 0.3937 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1350 Suitable For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway Type Wall flange Busbar trunking 1350-1350 A copper 1350 A copper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ACF58WF |
| Application | Busbar trunking 1350-1350 A copper |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ACF58WF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10.32 in L x 10.26 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 16.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.39 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900040 |
| Height | 10.2362 in |
| Item Group | 20199 |
| Length | 10.2362 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349103&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC/DC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181254 |
| UPC 12 | 785901812548 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 0.3937 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1350 |
| Suitable For Use With | I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway |
| Type | Wall flange |
| Busbar trunking 1350-1350 A copper |
| 1350 A copper |