or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ ACF53WF Wall Flange, 1000/1200 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ ACF53WF Wall Flange, 1000/1200 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
SKUPDW~6395935
MFGR #ACF53WF
$/ea
Square D™ Wall Flange, 1000/1200 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 9.82 in L x 10.26 in W
Square D™ Wall Flange, 1000/1200 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 9.82 in L x 10.26 in W
Alternate Catalog Number ACF53WF Application BUSBAR TRUNKING 1000-1000 A ALUMINIUM-BUSBAR TRUNKING 1200-1200 A COPPER ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ACF53WF Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0704 lb Gross Weight per Pack Metric 7.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900040 Height 26.1000 in Item Group 20199 Length 24.9000 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349095&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC/DC 50/60 HZ Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181249 UPC 12 785901812494 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Wall flange BUSBAR TRUNKING 1000-1000 A ALUMINIUM-BUSBAR TRUNKING 1200-1200 A COPPER 1000 A aluminum, 1200 A aluminum/copper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ACF53WF |
| Application | BUSBAR TRUNKING 1000-1000 A ALUMINIUM-BUSBAR TRUNKING 1200-1200 A COPPER |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ACF53WF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0704 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900040 |
| Height | 26.1000 in |
| Item Group | 20199 |
| Length | 24.9000 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349095&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC/DC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181249 |
| UPC 12 | 785901812494 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Wall flange |
| BUSBAR TRUNKING 1000-1000 A ALUMINIUM-BUSBAR TRUNKING 1200-1200 A COPPER |
| 1000 A aluminum, 1200 A aluminum/copper |