or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ ACF17WF Wall Flange, 2500/3200 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ ACF17WF Wall Flange, 2500/3200 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
SKUPDW~6395920
MFGR #ACF17WF
$/ea
Square D™ Wall Flange, 2500/3200 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 20.7 in L x 10.26 in W
Square D™ Wall Flange, 2500/3200 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 20.7 in L x 10.26 in W
Alternate Catalog Number ACF17WF Application Busbar trunking 2500-2500 A aluminium;busbar trunking 3200-3200 A copper ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ACF17WF Country of Origin US Currency USD Dimensions 20.7 in L x 10.26 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1405 lb Gross Weight per Pack Metric 14.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900040 Height 26.1000 in Height [Metric] 3.3020 cm Item Group 20199 Length 52.6000 in Length [Metric] 77.4700 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349025&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC/DC 50/60 HZ Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181266 UPC 12 785901812661 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 2500/3200 Suitable For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway Type Wall flange Busbar trunking 2500-2500 A aluminium;busbar trunking 3200-3200 A copper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ACF17WF |
| Application | Busbar trunking 2500-2500 A aluminium;busbar trunking 3200-3200 A copper |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ACF17WF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 20.7 in L x 10.26 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1405 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900040 |
| Height | 26.1000 in |
| Height [Metric] | 3.3020 cm |
| Item Group | 20199 |
| Length | 52.6000 in |
| Length [Metric] | 77.4700 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349025&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC/DC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181266 |
| UPC 12 | 785901812661 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 2500/3200 |
| Suitable For Use With | I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway |
| Type | Wall flange |
| Busbar trunking 2500-2500 A aluminium;busbar trunking 3200-3200 A copper |