Siemens 6ES7350-1AH03-0AE0 Counter PLC Expansion Module, 24 VDC, 40 to 160 mA, 3 Inputs, 2 Outputs
Custom_Product_Images_Illustration
SKU139081
MFGR #6ES73501AH030AE0
SIEMENS 6ES73501AH030AE0 FM350-1 COUNTER MODULE
Alternate Catalog Number
6ES7350-1AH03-0AE0
Application
For S7-300, Counter functions up to 500 KHZ 1 Channel for connection of 5V and 24 V Incremental Encoders Isochron Mode
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
6ES73501AH030AE0
Connection Cables
Required 1x20 pin front connector
Country of Origin
DE
Currency
Dimensions
125 mm H x 40 mm W x 120 mm D
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
61.30
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
0.6300 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.28
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.0100 in
Height [Metric]
5.1054 cm
Input Signal
9 mA
Isolation
Galvanic Isolation; Optocoupler tested with 500 V
Length
5.9100 in
Length [Metric]
15.0114 cm
Number of Channels
3
Output Signal
0.5 mA
Power Rating
4.5 W
Power Supply
Backplane 160 and load voltage 40 mA
Returnable
Y
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Sub Brand
SIMATIC
Type
S7-300 Counter Module FM 350-1
Width
5.1600 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
40 to 160 mA
Number of Inputs
3
Number of Outputs
2
Voltage Rating
24 VDC