or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 6ED1055-1FB10-0BA0 LOGO Expansion Module, 115/230 VAC/VDC, 8 Inputs, 8 Outputs
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens 6ED1055-1FB10-0BA0 LOGO Expansion Module, 115/230 VAC/VDC, 8 Inputs, 8 Outputs
SKU260115
MFGR #6ED10551FB100BA0
Your Cost: $325.00/ea
SIEMENS 6ED10551FB100BA0 MODULE EXP LOGO DM16 230R
SIEMENS 6ED10551FB100BA0 MODULE EXP LOGO DM16 230R
ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6ED10551FB100BA0 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109160 Height 2.95 in Height [Metric] 7.4930 cm Length 4.17 in Length [Metric] 10.5918 cm Manufacturer Siemens Mounting Type DIN Rail Number of Inputs 8 Number of Outputs 8 Returnable N Series LOGO! Standards CE Certified, CSA Listed, FM Listed, Marine Approved, UL Listed Stock Status NONSTOCK Type LOGO UNSPSC 32151705 UPC 11 66264319334 UPC 12 662643193343
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ED10551FB100BA0 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109160 |
| Height | 2.95 in |
| Height [Metric] | 7.4930 cm |
| Length | 4.17 in |
| Length [Metric] | 10.5918 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Returnable | N |
| Series | LOGO! |
| Standards | CE Certified, CSA Listed, FM Listed, Marine Approved, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | LOGO |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 66264319334 |
| UPC 12 | 662643193343 |