or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AG13071KA027AA0 SIPLUS S7-300
SKU1020704
MFGR #6AG13071KA027AA0
$/ea
SIPLUS S7-300 PS 307 10A -25 ... +70 DEGREES C WITH CONFORMAL COATING BASED ON 6ES7307-1KA02-0AA0 . STABILIZED POWER SUPPLY PS307 INPUT 120/230 V AC OUTPUT 24 V DC/10 A
SIPLUS S7-300 PS 307 10A -25 ... +70 DEGREES C WITH CONFORMAL COATING BASED ON 6ES7307-1KA02-0AA0 . STABILIZED POWER SUPPLY PS307 INPUT 120/230 V AC OUTPUT 24 V DC/10 A
Alternate Catalog Number 6AG1307-1KA02-7AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AG13071KA027AA0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 125 mm H x 80 mm W x 120 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 121.78 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.8200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409540 Height 3.5500 in Height [Metric] 9.0170 cm Length 5.1200 in Length [Metric] 13.0048 cm Power Dissipation 27 W Powering Capacity 240 W Returnable Y Specifications 90% Efficiency, IP20 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEN 61000-6-2EN 55022 Class BEN 61000-3-2CE CertifiedWEEE (2012/19/EU) Temperature Rating -25 to 70 °C Type Stabilized UNSPSC 32151706 UPC 11 04089273198 UPC 12 040892731989 Width 6.7000 in Width [Metric] 17.0180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Input Current 1.9/4.2 A Input Voltage 120/230 VAC Output Current 10 A Output Voltage 24 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6AG1307-1KA02-7AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AG13071KA027AA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 125 mm H x 80 mm W x 120 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 121.78 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.8200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409540 |
| Height | 3.5500 in |
| Height [Metric] | 9.0170 cm |
| Length | 5.1200 in |
| Length [Metric] | 13.0048 cm |
| Power Dissipation | 27 W |
| Powering Capacity | 240 W |
| Returnable | Y |
| Specifications | 90% Efficiency, IP20 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEN 61000-6-2EN 55022 Class BEN 61000-3-2CE CertifiedWEEE (2012/19/EU) |
| Temperature Rating | -25 to 70 °C |
| Type | Stabilized |
| UNSPSC | 32151706 |
| UPC 11 | 04089273198 |
| UPC 12 | 040892731989 |
| Width | 6.7000 in |
| Width [Metric] | 17.0180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Input Current | 1.9/4.2 A |
| Input Voltage | 120/230 VAC |
| Output Current | 10 A |
| Output Voltage | 24 VDC |