or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3RX9501-1BA00 ASI PS,24VDC SUPP
SKU584022
MFGR #3RX9501-1BA00
$/ea
SIEMENS 3RX9501-1BA00 ASI PS,24VDC SUPPLY,3A
SIEMENS 3RX9501-1BA00 ASI PS,24VDC SUPPLY,3A
Alternate Catalog Number 3RX9501-1BA00 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RX9501-1BA00 Country of Origin RO Currency USD Dimensions 125 mm H x 50 mm W x 125 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 71.67 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.57 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504407018 Height 2.3700 in Height [Metric] 6.0198 cm Length 5.6000 in Length [Metric] 14.2240 cm Returnable Y Specifications 84% Efficiency, IP20, Snap-On/DIN Rail Mount Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL ListedEAC CertifiedRCM CertifiedCE CertifiedABS CertifiedLloyd's RegisterPRS CertifiedRINA CertifiedASi CertifiedWEEE (2012/19/EU) Temperature Rating -10 to 70 °C UNSPSC 32151706 UPC 11 75455492151 UPC 12 754554921518 Width 5.4000 in Width [Metric] 13.7160 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Input Voltage 20 to 29 VAC Output Current 3 A Output Voltage 30 VDC With integrated ground fault detection, integrated overload detection and AS-I data decoupling
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RX9501-1BA00 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RX9501-1BA00 |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| Dimensions | 125 mm H x 50 mm W x 125 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 71.67 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.57 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504407018 |
| Height | 2.3700 in |
| Height [Metric] | 6.0198 cm |
| Length | 5.6000 in |
| Length [Metric] | 14.2240 cm |
| Returnable | Y |
| Specifications | 84% Efficiency, IP20, Snap-On/DIN Rail Mount |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL ListedEAC CertifiedRCM CertifiedCE CertifiedABS CertifiedLloyd's RegisterPRS CertifiedRINA CertifiedASi CertifiedWEEE (2012/19/EU) |
| Temperature Rating | -10 to 70 °C |
| UNSPSC | 32151706 |
| UPC 11 | 75455492151 |
| UPC 12 | 754554921518 |
| Width | 5.4000 in |
| Width [Metric] | 13.7160 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Input Voltage | 20 to 29 VAC |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 30 VDC |
| With integrated ground fault detection, integrated overload detection and AS-I data decoupling |