or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6ED1055-1MM00-0BA1 PLC Expansion Module, 12/24 VDC, 0 to 20 mA, 2 Outputs
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6ED1055-1MM00-0BA1 PLC Expansion Module, 12/24 VDC, 0 to 20 mA, 2 Outputs
SKU486759
MFGR #6ED10551MM000BA1
Your Cost: $350.00/ea
SIEMENS 6ED10551MM000BA1 LOGO! AM2 AQ, 2AQ, 0-10V, 0/4-20MA
SIEMENS 6ED10551MM000BA1 LOGO! AM2 AQ, 2AQ, 0-10V, 0/4-20MA
ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6ED10551MM000BA1 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109160 Height 2.28 in Length 3.82 in Manufacturer Siemens Number of Outputs 2 Returnable N Standards RoHS CompliantWEEE 2012/19/EU Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw UNSPSC 32151705 UPC 11 66264339993 UPC 12 662643399936 Voltage Rating 24 VDC Width 2.87 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ED10551MM000BA1 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109160 |
| Height | 2.28 in |
| Length | 3.82 in |
| Manufacturer | Siemens |
| Number of Outputs | 2 |
| Returnable | N |
| Standards | RoHS CompliantWEEE 2012/19/EU |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 66264339993 |
| UPC 12 | 662643399936 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Width | 2.87 in |