or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6ES71936AP000AA0 SIMATIC ET 200
SKU1392269
MFGR #6ES71936AP000AA0
$/ea
SIMATIC ET 200SP, BUSADAPTER BA 2XSCRJ, 2 SCRJ FO-CONNECTORS, FOR PROFINET
SIMATIC ET 200SP, BUSADAPTER BA 2XSCRJ, 2 SCRJ FO-CONNECTORS, FOR PROFINET
Alternate Catalog Number 6ES7193-6AP00-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6ES71936AP000AA0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 69.5 mm H x 20 mm W x 59 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 117.87 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538903000 Height 2.6500 in Height [Metric] 6.7310 cm Length 3.2000 in Length [Metric] 8.1280 cm Port Type SCRJ FO Returnable Y Temperature Rating -25 to 60 °C UNSPSC 32151703 UPC 11 88762183023 UPC 12 887621830236 Width 1.1000 in Width [Metric] 2.7940 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Number of Ports 2
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6ES7193-6AP00-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ES71936AP000AA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 69.5 mm H x 20 mm W x 59 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 117.87 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538903000 |
| Height | 2.6500 in |
| Height [Metric] | 6.7310 cm |
| Length | 3.2000 in |
| Length [Metric] | 8.1280 cm |
| Port Type | SCRJ FO |
| Returnable | Y |
| Temperature Rating | -25 to 60 °C |
| UNSPSC | 32151703 |
| UPC 11 | 88762183023 |
| UPC 12 | 887621830236 |
| Width | 1.1000 in |
| Width [Metric] | 2.7940 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Number of Ports | 2 |