or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AV36883CD130AX0 PANEL PP17-1 16 PB/16PL HMI
SKU326293
MFGR #6AV36883CD130AX0
$/ea
PROFIBUS DP12 16 DI AND 16 DO TERMINALS 16 SURFACE LED S, 16 SHORT-STROKE KEYS PUSH BUTTON PANEL PP17 I
PROFIBUS DP12 16 DI AND 16 DO TERMINALS 16 SURFACE LED S, 16 SHORT-STROKE KEYS PUSH BUTTON PANEL PP17 I
Alternate Catalog Number 6AV3688-3CD13-0AX0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AV36883CD130AX0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 240 mm W x 53 mm D x 204 mm H EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 480.76 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 3.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.68 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109160 Height 3.7800 in Height [Metric] 9.6012 cm Length 12.0100 in Length [Metric] 30.5054 cm Material Aluminum Returnable N Temperature Rating 0 to 55 °C UNSPSC 43211903 UPC 11 66264302826 UPC 12 662643028263 Width 10.5900 in Width [Metric] 26.8986 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Number of Keys 16 16 short stroke keys 16 surface LEDs, 16 DI and 16 DO terminals PROFIBUS DP12
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6AV3688-3CD13-0AX0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AV36883CD130AX0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 240 mm W x 53 mm D x 204 mm H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 480.76 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 3.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109160 |
| Height | 3.7800 in |
| Height [Metric] | 9.6012 cm |
| Length | 12.0100 in |
| Length [Metric] | 30.5054 cm |
| Material | Aluminum |
| Returnable | N |
| Temperature Rating | 0 to 55 °C |
| UNSPSC | 43211903 |
| UPC 11 | 66264302826 |
| UPC 12 | 662643028263 |
| Width | 10.5900 in |
| Width [Metric] | 26.8986 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Number of Keys | 16 |
| 16 short stroke keys |
| 16 surface LEDs, 16 DI and 16 DO terminals PROFIBUS DP12 |