or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
CRC® 14075 Curing RTV Silicone Sealant, 12 oz Cartridge, Paste, Red, 1.05
Custom_Product_Images_Illustration
CRC® 14075 Curing RTV Silicone Sealant, 12 oz Cartridge, Paste, Red, 1.05
SKU1192713
MFGR #14075
Your Cost: $23.30/ea
List: CRC® RTV Silicone Sealant, Curing, Cartridge, 12 oz, 10.1 oz Net Weight, Hydroxy-Terminated Polydimethylsiloxane, Silica Base, Composition: Polydimethylsiloxane, Hydroxy-Terminated, Polydimethylsiloxane, Iron Oxide (Fume), Methyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane, Ethyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane, Paste, 24 hr Drying, Red, Slight, -80 to 500 deg F, 1.05 Specific Gravity, 36 g/L VOC, Flammability: 1 HMIS/NFPA
CRC® RTV Silicone Sealant, Curing, Cartridge, 12 oz, 10.1 oz Net Weight, Hydroxy-Terminated Polydimethylsiloxane, Silica Base, Composition: Polydimethylsiloxane, Hydroxy-Terminated, Polydimethylsiloxane, Iron Oxide (Fume), Methyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane, Ethyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane, Paste, 24 hr Drying, Red, Slight, -80 to 500 deg F, 1.05 Specific Gravity, 36 g/L VOC, Flammability: 1 HMIS/NFPA
Application Sealing, bonding, protection & waterproofing in HVAC, electrical, construction, metal working, for filling gaps between mating parts, gearboxes, pumps, motors & for general gasket sealing. ARRA Compliant Y Base Content Silicone Bonding Time 24 hr Buy American Compliant Y Catalog Number 14075 Composition Polydimethylsiloxane, Hydroxy-Terminated, Polydimethylsiloxane, Iron Oxide (Fume), Methyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane, Ethyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane Container Cartridge Container Size 12 oz Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Flammability Rating 1 HMIS/NFPA Form Paste Gross Weight Per Pack 10.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.38 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.25 in Height [Metric] 20.9550 cm Length 1.50 in Length [Metric] 3.8100 cm Net Weight 10.1 oz Odor|Scent Slight Returnable Y Size 12 oz Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: This product is in compliance with Prop65; it is not known to contain any chemicals associated with this regulation Tensile Strength 250 psi Type Red Silicone Sealant UNSPSC 31201606 UPC 11 07825414075 UPC 12 078254140759 Width 1.50 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand CRC® Manufacturer CRC Industries Base Type Hydroxy Terminated Polydimethylsiloxane, Silicone Color Red Container Type Cartridge
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Sealing, bonding, protection & waterproofing in HVAC, electrical, construction, metal working, for filling gaps between mating parts, gearboxes, pumps, motors & for general gasket sealing. |
| ARRA Compliant | Y |
| Base Content | Silicone |
| Bonding Time | 24 hr |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 14075 |
| Composition | Polydimethylsiloxane, Hydroxy-Terminated, Polydimethylsiloxane, Iron Oxide (Fume), Methyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane, Ethyl Tri (Ethylmethylketoxime) Silane |
| Container | Cartridge |
| Container Size | 12 oz |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Flammability Rating | 1 HMIS/NFPA |
| Form | Paste |
| Gross Weight Per Pack | 10.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.25 in |
| Height [Metric] | 20.9550 cm |
| Length | 1.50 in |
| Length [Metric] | 3.8100 cm |
| Net Weight | 10.1 oz |
| Odor|Scent | Slight |
| Returnable | Y |
| Size | 12 oz |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: This product is in compliance with Prop65; it is not known to contain any chemicals associated with this regulation |
| Tensile Strength | 250 psi |
| Type | Red Silicone Sealant |
| UNSPSC | 31201606 |
| UPC 11 | 07825414075 |
| UPC 12 | 078254140759 |
| Width | 1.50 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | CRC® |
| Manufacturer | CRC Industries |
| Base Type | Hydroxy Terminated Polydimethylsiloxane, Silicone |
| Color | Red |
| Container Type | Cartridge |