or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Weiler®
Nylox® 11161 End Brush, 1/2 in Dia, Silicon Carbide Crimped Wire, 3/8 in Trim
Weiler®
Nylox® 11161 End Brush, 1/2 in Dia, Silicon Carbide Crimped Wire, 3/8 in Trim
SKU769018
MFGR #11161
Your Cost: $12.89/ea
List: Nylox® End Brush, 1/2 in Brush Dia, 1/4 in Shank, Crimped Wire, 0.035 in Wire Dia, Silicon Carbide Wire, 3/8 in Trim Length, 10000 rpm Maximum
Nylox® End Brush, 1/2 in Brush Dia, 1/4 in Shank, Crimped Wire, 0.035 in Wire Dia, Silicon Carbide Wire, 3/8 in Trim Length, 10000 rpm Maximum
Brand Weiler® Catalog Number 11161 Country of Origin US Filament Type Crimped Fill Material Silicon Carbide Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Manufacturer Weiler® Maximum Speed 10000 rpm Shank Diameter 1/4 in Standards ANSI B165.1 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Nylox® Type Stem Mount UNSPSC 31191521 UPC 11 01238211161 UPC 12 01238211161
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Brand | Weiler® |
| Catalog Number | 11161 |
| Country of Origin | US |
| Filament Type | Crimped |
| Fill Material | Silicon Carbide |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Manufacturer | Weiler® |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Standards | ANSI B165.1 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Nylox® |
| Type | Stem Mount |
| UNSPSC | 31191521 |
| UPC 11 | 01238211161 |
| UPC 12 | 01238211161 |