or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 69401 Heavy Duty Multimeter Carrying Case With PVC/Zinc Alloy Zipper Tag, 9-1/4 in L x 4 in W x 2-1/2 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 69401 Heavy Duty Multimeter Carrying Case With PVC/Zinc Alloy Zipper Tag, 9-1/4 in L x 4 in W x 2-1/2 in D
SKU727913
MFGR #69401
$/ea
The Klein Tools Multimeter Carrying Case is part of a full line of test and measurement products designed from the ground up by electricians for electricians. The case has exceptional resistance to abrasions, punctures and tears. This heavy-duty carrying case offers convenient storage for CL100, CL200, CL1000, CL2000, CL3000, MM100, MM200, MM1000, MM2000, ET50, ET100 and ET200 test and measurement.
The Klein Tools Multimeter Carrying Case is part of a full line of test and measurement products designed from the ground up by electricians for electricians. The case has exceptional resistance to abrasions, punctures and tears. This heavy-duty carrying case offers convenient storage for CL100, CL200, CL1000, CL2000, CL3000, MM100, MM200, MM1000, MM2000, ET50, ET100 and ET200 test and measurement.
ARRA Compliant U Buy American Compliant U Catalog Number 69401 Color Black Country of Origin CHN Currency USD Depth 2-1/2 in EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 4202923131 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 9.75 in Length [Metric] 24.7650 cm Material 600d Nylon Overall Length 9.25" (23.5 cm) Type Heavy Duty UNSPSC 27112809 UPC 11 09264469401 UPC 12 092644694011 Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc The Klein Tools Multimeter Carrying Case is part of a full line of test and measurement products designed from the ground up by electricians for electricians. This heavy-duty carrying case offers convenient storage for Klein clamp meters and multimeters. Exceptional resistance to abrasions, punctures and tears Carrying case offers convenient storage for CL100, CL200, CL1000, CL2000, CL3000, MM100, MM200, MM1000, MM2000, ET50, ET100 and ET200 test and measurement products Fits MM300, MM400, MM600, MM700, CL110, CL210, CL310, CL600, CL700, CL800 Klein® test and measurement meters Part of a full line of test and measurement products designed from the ground up by electricians for electricians This heavy duty carrying case offers convenient storage for Klein® clamp meters and multimeters 600 denier nylon with a heavy duty PVC zipper and zinc alloy zipper tag
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 69401 |
| Color | Black |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Depth | 2-1/2 in |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 4202923131 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 9.75 in |
| Length [Metric] | 24.7650 cm |
| Material | 600d Nylon |
| Overall Length | 9.25" (23.5 cm) |
| Type | Heavy Duty |
| UNSPSC | 27112809 |
| UPC 11 | 09264469401 |
| UPC 12 | 092644694011 |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| The Klein Tools Multimeter Carrying Case is part of a full line of test and measurement products designed from the ground up by electricians for electricians. This heavy-duty carrying case offers convenient storage for Klein clamp meters and multimeters. |
| Exceptional resistance to abrasions, punctures and tears |
| Carrying case offers convenient storage for CL100, CL200, CL1000, CL2000, CL3000, MM100, MM200, MM1000, MM2000, ET50, ET100 and ET200 test and measurement products |
| Fits MM300, MM400, MM600, MM700, CL110, CL210, CL310, CL600, CL700, CL800 Klein® test and measurement meters |
| Part of a full line of test and measurement products designed from the ground up by electricians for electricians |
| This heavy duty carrying case offers convenient storage for Klein® clamp meters and multimeters |
| 600 denier nylon with a heavy duty PVC zipper and zinc alloy zipper tag |