or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 31874 Hole Cutter, 0.154 in, Carbide Bit
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 31874 Hole Cutter, 0.154 in, Carbide Bit
SKU646735
MFGR #31874
$/ea
This replacement hole cutter pilot bit cuts quick, precise holes in a variety of materials. Smooth start bit provides greater control. The replacement bit works with Klein carbide hole cutter products.
This replacement hole cutter pilot bit cuts quick, precise holes in a variety of materials. Smooth start bit provides greater control. The replacement bit works with Klein carbide hole cutter products.
Applicable Materials Stainless Steel, Mild Steel, Iron, Copper and Brass Sheet Application Cuts Holes in Stainless Steel, Mild Steel, Iron, Copper and Brass Sheet up to 3/16" (0.5 cm) Thick ARRA Compliant U Buy American Compliant U Catalog Number 31874 Country of Origin CHN Currency USD Cutting Edge Material Carbide EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.0413 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Height 0.63 in Height [Metric] 1.6002 cm Length 3.75 in Length [Metric] 9.5250 cm Overall Length 1-3/32 in Point Type Split Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Hole Cutter Pilot Bit UNSPSC 23241638 UPC 11 09264431874 UPC 12 092644318740 Width 0.63 in Width [Metric] 1.6002 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Material Carbide Pilot Drill Size 5/32 in Shank Size 0 .234" (0.6 cm) Cuts Holes in Stainless Steel, Mild Steel, Iron, Copper and Brass Sheet up to 3/16" (0.5 cm) Thick Split Point Pilot Drill Bit (118°) and Integrated Flange Split point pilot drill bit prevents bit walking Integrated flange prevents the operator from drilling beyond the sheet metal Replacement hole cutter pilot bit For 3/16 in hole cutters
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Stainless Steel, Mild Steel, Iron, Copper and Brass Sheet |
| Application | Cuts Holes in Stainless Steel, Mild Steel, Iron, Copper and Brass Sheet up to 3/16" (0.5 cm) Thick |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 31874 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.0413 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Height | 0.63 in |
| Height [Metric] | 1.6002 cm |
| Length | 3.75 in |
| Length [Metric] | 9.5250 cm |
| Overall Length | 1-3/32 in |
| Point Type | Split |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Hole Cutter Pilot Bit |
| UNSPSC | 23241638 |
| UPC 11 | 09264431874 |
| UPC 12 | 092644318740 |
| Width | 0.63 in |
| Width [Metric] | 1.6002 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Carbide |
| Pilot Drill Size | 5/32 in |
| Shank Size | 0 .234" (0.6 cm) |
| Cuts Holes in Stainless Steel, Mild Steel, Iron, Copper and Brass Sheet up to 3/16" (0.5 cm) Thick |
| Split Point Pilot Drill Bit (118°) and Integrated Flange |
| Split point pilot drill bit prevents bit walking |
| Integrated flange prevents the operator from drilling beyond the sheet metal |
| Replacement hole cutter pilot bit |
| For 3/16 in hole cutters |